NISD Robotics Tournament Winners Announced
NISD Robotics Tournament Winners Announced
Posted on 05/27/2021
This is the image for the news article titled NISD Robotics Tournament Winners AnnouncedNorthwest ISD’s instructional technology department recently crowned the winners from the 2021 virtual robotics competition, awarding 16 teams with medals or certificates for their performances.

The robotics competition consisted of multiple categories separated into third to fifth grade and sixth to eighth grade. Categories varied by age level, with older age groups competing in robotics competitions with higher degrees of difficulties.

Awards for tournament winners were sponsored by the Northwest ISD Education Foundation, Inc

To read more about the event, visit the Making IT Click blog. Winners from each event can be seen below.

Mac-N-Cheese
 Team Mac-N-Cheese from Justin Elementary
First Place 3-5 Dash Division, Spirit and Sportsmanship Award
Team Members: Avery Powell, Carli Neely, Mackenzie Davidson
Sponsors: Sarah Jones and Nancy Kreuger

Lance Robotics Awards
 Team The Geniuses from Lance Thompson Elementary
Second Place 3-5 Dash Division, Webby Award, Hack the Planet Award
Team Members: Adeline Butler, Emery Green
Sponsor: Natalie Spann

Smarties
  Team Smarties from Justin Elementary
3-5 Dash Division Design Award
Team Members: Rhiannon Hay, Presley Taliaferro, Adeline Miller
Sponsors: Sarah Jones and Nancy Kreuger

The Mandalorians
  Team The Mandalorians from Lance Thompson Elementary
3-5 Dash Division Go Go Gadget Award
Team Members: Connor Cypull, Jett Parker, Aiden Hughes, Kameron Cruz
Sponsor: Natalie Spann

sendera ranch
  Team Sendera from Sendera Ranch Elementary
First Place 3-5 EV3 Division, Design Award, Go Go Gadget Award, Skynet Award, Hack the Planet Award
Team Members: Andy Delgado, Eli Oliver
Sponsor: Katherine Delgado

Robot Rumblers
  Team Robot Rumblers from Granger Elementary
Second Place 3-5 EV3 Division, Spirit and Sportsmanship Award
Team Members: Sawyer Bell, Clark Droege, Kolt Davis, Jackson Sarlo
Sponsor: Shawntay Hammonds

Peterson Elementary robotics
  Team Chewy Cable from Peterson Elementary
3-5 EV3 Division Webby Award
Team Members: Kylie Juarez, Danial Lakhani, Gavin Thomas, Andrew Nguyen
Sponsor: Allison Lohmar

Granger Robotics Winners
Team Creative Technologists from Granger Elementary
First Place 3-5 Ozobot Division, Hack the Planet Award, Webby Award 
Team Members: Jaylin McConnell, Julie McConnell, Emery Perry, Colton Hesters
Sponsor: Shawntay Hammonds 

Justin Elementary Robotics
Team The Boys from Justin Elementary
Second Place 3-5 Ozobot Division
Team Members: Luke West, Tyler Marolla
Sponsors: Kelly Barrett, Julie Gavin

Justin Robotics Team
Team The Mechanics from Justin Elementary
3-5 Ozobot Division Design Award, Spirit and Sportsmanship Award
Team Members: Elly Bergquist Micaela Meeks, Carah Ness
Sponsors: Kelly Barrett, Julie Gavin 

Justin Elementary Robotics
Team JES 3 from Justin Elementary
3-5 Ozobot Division Go Go Gadget Award
Team Members: Addyson Hellums, Avery Haney, Oliver White
Sponsors: Kelly Barrett, Julie Gavin 

Adams MS Robotics
Team Jenius from Adams Middle School
First Place 6-8 Clawbot Division, High Reach Award, Dam Builder Award
Team Members: Lindsey Wells, Aiden Flora, Gabriel Reyes, Ellie LeMasters
Sponsor: Sheila Greene

Adams MS Robotics
Team Terminators from Adams Middle School
Second Place 6-8 Clawbot Division, Design Award, Webby Award, Hack the Planet Award
Team Members: Sandesh Dhami, Parker Boaz, Will Kimmel, Carter Jackson
Sponsor: Sheila Greene 

Wilson MS Robotics
Team Speedy Sloths from Wilson Middle School
6-8 Clawbot Division Go Go Gadget Award
Team Members: Noah Beard, Hunter Cline, Garrett Randall, Mac Marshall
Sponsors: Mario Velasquez, Jarad Brown

Medlin MS Robotics
Team The Rust Buckets from Medlin Middle School
6-8 Clawbot Division Skynet Award, Lifesaver Award
Team Members: Joey Rivera, Aaron Feany, Riley Caron, Hunter Scanlon, Cayden McCandless
Sponsors: Shawn Crawford, Denise White 

Wilson MS Robotics
Team Turtles from Wilson Middle School
6-8 Clawbot Division Spirit and Sportsmanship Award
Team Members: Leilani Soto, Delanie Funk, Rainie Vail, Troy Carlson
Sponsors: Mario Velasquez, Jarad Brown